Conxugador
Indicative
Present
Imperfect
Simple past
Future
Conditional
jo
agraeixo
agraïa
agraí
agrairé
agrairia
tu
agraeixes
agraïes
agraïres
agrairàs
agrairies
ell
agraeix
agraïa
agraí
agrairà
agrairia
nosaltres
agraïm
agraíem
agraírem
agrairem
agrairíem
vosaltres
agraïu
agraíeu
agraíreu
agraireu
agrairíeu
ells
agraeixen
agraïen
agraïren
agrairan
agrairien
Subjunctive
Present
Imperfect
jo
agraeixi
agraís
tu
agraeixis
agraïssis
ell
agraeixi
agraís
nosaltres
agraïm
agraíssim
vosaltres
agraïu
agraíssiu
ells
agraeixin
agraïssin
Imperative
Present
tu
agraeix
ell
agraeixi
nosaltres
agraïm
vosaltres
agraïu
ells
agraeixin
Other forms
Past participle
agraïtagraïdaagraïtsagraïdes
Gerund
agraint
An unhandled error has occurred. Reload ×