Conxugador
Indicative
Present
Imperfect
Simple past
Future
Conditional
jo
enfujo
enfugia
enfugí
enfugiré
enfugiria
tu
enfuges
enfugies
enfugires
enfugiràs
enfugiries
ell
enfuig
enfugia
enfugí
enfugirà
enfugiria
nosaltres
enfugim
enfugíem
enfugírem
enfugirem
enfugiríem
vosaltres
enfugiu
enfugíeu
enfugíreu
enfugireu
enfugiríeu
ells
enfugen
enfugien
enfugiren
enfugiran
enfugirien
Subjunctive
Present
Imperfect
jo
enfugi
enfugís
tu
enfugis
enfugissis
ell
enfugi
enfugís
nosaltres
enfugim
enfugíssim
vosaltres
enfugiu
enfugíssiu
ells
enfugin
enfugissin
Imperative
Present
tu
enfuig
ell
enfugi
nosaltres
enfugim
vosaltres
enfugiu
ells
enfugin
Other forms
Past participle
enfugitenfugidaenfugitsenfugides
Gerund
enfugint
An unhandled error has occurred. Reload ×