Conxugador
Indicative
Present
Imperfect
Simple past
Future
Conditional
jo
faig
feia
fiu
faré
faria
tu
fas
feies
feres
faràs
faries
ell
fa
feia
féu
farà
faria
nosaltres
fem
fèiem
férem
farem
faríem
vosaltres
feu
fèieu
féreu
fareu
faríeu
ells
fan
feien
feren
faran
farien
Subjunctive
Present
Imperfect
jo
faci
fes
tu
facis
fessis
ell
faci
fes
nosaltres
fem
féssim
vosaltres
feu
féssiu
ells
facin
fessin
Imperative
Present
tu
fes
ell
faci
nosaltres
fem
vosaltres
feu
ells
facin
Other forms
Past participle
fetfetafetsfetes
Gerund
fent
An unhandled error has occurred. Reload ×