Conxugador
Indicative
Present
Imperfect
Simple past
Future
Conditional
yo
hago
hacía
hice
haré
haría
tú
haces
hacías
hiciste
harás
harías
él/ella
hace
hacía
hizo
hará
haría
nosotros
hacemos
hacíamos
hicimos
haremos
haríamos
vosotros
hacéis
hacíais
hicisteis
haréis
haríais
ellos/ellas
hacen
hacían
hicieron
harán
harían
Subjunctive
Present
Imperfect subjunctive (-ra)
Imperfect subjunctive (-se)
Future
yo
haga
hiciera
hiciese
hiciere
tú
hagas
hicieras
hicieses
hicieres
él/ella
haga
hiciera
hiciese
hiciere
nosotros
hagamos
hiciéramos
hiciésemos
hiciéremos
vosotros
hagáis
hicierais
hicieseis
hiciereis
ellos/ellas
hagan
hicieran
hiciesen
hicieren
Imperative
Present
tú
haz
usted
haga
nosotros
hagamos
vosotros
haced
ustedes
hagan
Other forms
Past participle
hechohechahechoshechas
Gerund
haciendo
An unhandled error has occurred. Reload ×