Conxugador
Indicative
Present
Imperfect
Simple past
Future
Conditional
Past perfect
eu
elixo
elexía
elixín
elixirei
elixiría
elixira
ti
elixes
elixías
elixiches
elixirás
elixirías
elixiras
el
elixe
elexía
elexiu
elixirá
elixiría
elixira
nós
eleximos
elixiamos
eliximos
elixiremos
elixiriamos
elixiramos
vós
elixides
elixiades
elixistes
elixiredes
elixiriades
elixirades
eles
elixen
elixían
elexiron
elixirán
elixirían
elixiran
Subjunctive
Present
Imperfect
Future
eu
elixa
elixise
elixir
ti
elixas
elixises
elixires
el
elixa
elixise
elixir
nós
elixamos
elixísemos
elixirmos
vós
elixades
elixísedes
elixirdes
eles
elixan
elixisen
elixiren
Imperative
Present
ti
elixe
vós
elixide
Other forms
Personal infinitive
eu
elixir
ti
elixires
el
elixir
nós
elixirmos
vós
elixirdes
eles
elixiren
Past participle
eleitoeleitaeleitoseleitas
elexidoelexidaelexidoselexidas
electoelectaelectoselectas
elixidoelixidaelixidoselixidas
Gerund
elixindo
An unhandled error has occurred. Reload ×