Conxugador
Indicative
Present
Imperfect
Simple past
Future
Conditional
Past perfect
eu
esixo
exixía
esixín
esixirei
exixiría
esixira
ti
esixes
esixías
esixiches
esixirás
esixirías
esixiras
el
exixe
exixía
exixiu
exixirá
exixiría
esixira
nós
exiximos
esixiamos
esiximos
esixiremos
esixiriamos
esixiramos
vós
esixides
esixiades
esixistes
esixiredes
esixiriades
esixirades
eles
exixen
exixían
exixiron
exixirán
exixirían
esixiran
Subjunctive
Present
Imperfect
Future
eu
exixa
esixise
esixir
ti
esixas
esixises
esixires
el
exixa
esixise
esixir
nós
esixamos
esixísemos
esixirmos
vós
esixades
esixísedes
esixirdes
eles
exixan
esixisen
esixiren
Imperative
Present
ti
exixe
vós
esixide
Other forms
Personal infinitive
eu
esixir
ti
esixires
el
esixir
nós
esixirmos
vós
esixirdes
eles
exixiren
Past participle
exixidoexixidaexixidosexixidas
Gerund
exixindo
An unhandled error has occurred. Reload ×