Conxugador
Indicative
Present
Imperfect
Simple past
Future
Conditional
Past perfect
eu
oio
oía
oín
oirei
oiría
oíra
ti
oes
oías
oíches
oirás
oirías
oíras
el
oe
oía
oíu
oirá
oiría
oíra
nós
oímos
oíamos
oímos
oiremos
oiriamos
oiramos
vós
oídes
oíades
oístes
oiredes
oiriades
oirades
eles
oen
oían
oíron
oirán
oirían
oíran
Subjunctive
Present
Imperfect
Future
eu
oia
oíra
oír
ti
oias
oíras
oíres
el
oia
oíra
oír
nós
oiamos
oísemos
oírmos
vós
oiades
oísedes
oírdes
eles
oian
oíran
oíren
Imperative
Present
ti
oe
vós
oíde
Other forms
Personal infinitive
eu
oír
ti
oíres
el
oír
nós
oírmos
vós
oírdes
eles
oíren
Past participle
oídooídaoídosoídas
Gerund
oíndo
An unhandled error has occurred. Reload ×