Conxugador
Indicative
Present
Imperfect
Simple past
Future
Conditional
Past perfect
eu
falo
falia
fali
falirei
faliria
falira
tu
fales
falias
faliste
falirás
falirias
faliras
ele
fale
falia
faliu
falirá
faliria
falira
nós
falimos
falíamos
falimos
faliremos
faliríamos
falíramos
eles
falem
faliam
faliram
falirão
faliriam
faliram
Subjunctive
Present
Imperfect
Future
eu
fala
falisse
falir
tu
falas
falisses
falires
ele
fala
falisse
falir
nós
falamos
falíssemos
falirmos
eles
falam
falissem
falirem
Imperative
Present
tu
fale
você
fala
nós
falamos
vocês
falam
Other forms
Personal infinitive
eu
falir
tu
falires
ele
falir
nós
falirmos
eles
falirem
Past participle
falidofalidafalidosfalidas
Gerund
falindo
An unhandled error has occurred. Reload ×